• Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst

Melkveebedrijf.beMelkveebedrijf.be

Nieuws voor de melkveehouder

  • Bemesting
  • Gezondheid
  • Fokkerij
  • Melkwinning
  • Veevoer
  • Wet en regelgeving
  • Vakpartners
    • Kennispartners
      • Speerstra Feed Ingredients
    • AgroVision
    • AHV Benelux
    • De Heus Voeders
    • KWS Benelux
    • Lely
    • Proxani
    • Trouw Nutrition
    • Yara
  • Abonneren & meer
    • Abonneren
    • Adverteren
    • Contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
  • icon

Blauwtongvirus serotype 3 veel aangetoond in knutten

Luchtwegproblemen 5 juli 2024

Blauwtong: Meer dan 3.600 bevestigde besmettingshaarden in België in 2024

Knuttensoorten die voorkomen op schapen- en rundveebedrijven, zijn veelvuldig besmet met blauwtongvirus serotype 3. Dit kan mogelijk de reden zijn van de grote uitbraak van het blauwtongvirus. Dit blijkt uit analyse door het NVWA Centrum Monitoring Vectoren (NVWA-CMV) en Wageningen Bioveterinary Research (WBVR, onderdeel van Wageningen University & Research). De WBVR voerder dit onderzoek uit in opdracht van het ministerie van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit.

Voor het uitvoeren van dit onderzoek zijn knuttenvallen opgehangen op zes schapen- en/of melkveebedrijven waar eerder blauwtong was vastgesteld. Deze bedrijven bevonden zich allemaal in het midden van Nederland. Het CMV-laboratorium stelde de aanwezige knutten vast op basis van microscopische analyse van de uiterlijke kenmerken, ook keken de onderzoekers naar het soort en geslacht.

Vrouwelijke knutten van eenzelfde soort die al eerder een bloedmaal hadden gehaald bij een herkauwer (en die het virus dus zouden kunnen overdragen) werden in zogenoemde pools geplaatst. Vervolgens testte WBVR deze knuttenpools op aanwezigheid van BTV-3.

Resultaten

In totaal werden 34.593 knutten gevangen. De meeste knutten waren van zes verschillende soorten. Het betrof de soorten, die bij vee voorkomen: Culicoides chiopterus, C. obsoletus, C. scoticus, C. punctatus, C. dewulfi en C. pulicaris. De voor Nederland niet-inheemse soort C. imicola is in dit onderzoek niet aangetroffen.

Veegerelateerde knuttensoorten leven in de directe omgeving van landbouwhuisdieren: ze broeden in de buurt van vee, zoals mest en kuil. Deze knutten hebben een sterke voorkeur voor bloed van schapen en runderen.

Veel dragers van het blauwtongvirus

Analyse van WBVR toont aan dat veel van de gevangen knutten het blauwtongvirus bij zich dragen. Van de 384 knuttenpools die zijn getest, bleken 179 (46,6 procent) positief voor aanwezigheid van het blauwtongvirus.

Het blauwtongvirus is vooral aangetoond in pools van de soorten C.chiopterus (67,3 procent), C. punctatus (57,7 procent) en C. obsoletus/scoticus (34,5 procent). “Het hoge percentage positieve knutten kan het gevolg zijn van veel besmet vee. Ook kan het betekenen dat BTV-3 goed wordt opgenomen in deze knuttensoorten”, aldus de onderzoekers.

Reden voor snelle verspreiding

Daarnaast kan het grote percentage blauwtongdragende knutten gedeeltelijk verklaren hoe het virus zich zo snel heeft kunnen verspreiden door Nederland. Het percentage knutten dat positief testte op blauwtong ligt in dit onderzoek aanzienlijk hoger dan tijdens de BTV-8 uitbraak in 2006-2008.

Op bedrijven waarvan bekend is dat er met blauwtong besmette dieren aanwezig waren, werd het virus ook teruggevonden in de knutten. De onderzoekers concluderen dat deze knuttensoorten heel goed in staat zijn het virus over te dragen.

“Opvallend is dat van de knutten die zijn gevangen in de vallen die in de stal hingen, het percentage met blauwtong hoger was”, constateren de onderzoekers. “Gezien de ruime aanwezigheid van virusdragende knutten, kun je goed zien hoe belangrijk vaccinatie om een besmetting met blauwtong te voorkomen, voor zowel schapen als runderen.”

Bron: WUR

Deel dit artikel

Primaire Sidebar

Recent nieuwsPartner nieuws
Gezocht: landbouwers die aan de slag willen met graskruidenmengsels
20 jun

Gezocht: landbouwers die aan de slag willen met graskruidenmengsels

Vogelsang krijgt DLG-certificaat voor BlackBird sleepvoetbemester
19 jun

Vogelsang krijgt DLG-certificaat voor BlackBird sleepvoetbemester

AI helpt de koe én de boer vooruit: Vlaamse pionier zet melkveesector op voorsprong
19 jun

AI helpt de koe én de boer vooruit: Vlaamse pionier zet melkveesector op voorsprong

“Niet op gevoel kiezen voor gesekst sperma, maar op basis van euro’s”
19 jun

“Niet op gevoel kiezen voor gesekst sperma, maar op basis van euro’s”

Hoge Gezondheidsraad
17 jun

Hoge Gezondheidsraad bevestigt belang van zuivel: Belgen consumeren te weinig melk en melkproducten

Toon meer

Meer melkvee nieuws

Maak hier uw keuze:

bemesting

Diergezondheid

Fokkerij melkvee

Melkveebedrijf

Veevoer Melkvee

Wet en regelgeving

Toon meer

Gerelateerde artikelen luchtwegproblemen

Melkveehouder Erik: “De koe kwam erbovenop, ik ben overstag”

Melkveehouder Erik: “De koe kwam erbovenop, ik ben overstag”

Kalveren fit de winter door

Van onze partner De Heus

Kalveren fit de winter door

Onderbreking van de financiering van de analyses in het kader van een verdenking van Blauwtong

FAVV: vaccineren blijft belangrijk in strijd tegen blauwtong

Footer

Onze vakpartners

Lely
Yara
KWS melkveebedrijf
Logo AHV Benelux
Speersta logo png

Schrijf u in voor onze nieuwsbrief

 *
 *
Vul hier uw e-mailadres in
  • Abonneren
  • Contact
  • Inschrijven nieuwsbrief
  • Adverteren
Logo Melkveebedrijf.nl

Copyright © 2025 Prosu BV | Privacy | Algemene voorwaarden | Disclaimer | Cookiebeleid

  • Nieuws
  • Bemesting
  • Compost
  • Diergezondheid
  • Fokkerij
  • Melkveewinning
  • Veevoer
  • Wet en regelgeving
  • Vakpartners
    • AgroVision
    • AHV Benelux
    • De Heus Voeders
    • KWS Benelux
    • Lely
    • Proxani
    • Speerstra
    • Trouw Nutrition
    • Yara
  • Abonneren & meer
    • Abonneren
    • Adverteren
    • Contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
  • Cookiebeleid
  • Disclaimer