• Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst

Melkveebedrijf.beMelkveebedrijf.be

Nieuws voor de melkveehouder

  • Bemesting
  • Gezondheid
  • Fokkerij
  • Melkwinning
  • Veevoer
  • Wet en regelgeving
  • Vakpartners
    • Kennispartners
      • Speerstra Feed Ingredients
    • AgroVision
    • AHV Benelux
    • De Heus Voeders
    • KWS Benelux
    • Lely
    • Proxani
    • Trouw Nutrition
    • Yara
  • Abonneren & meer
    • Abonneren
    • Adverteren
    • Contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
  • icon

Boerenbond formuleert voorstellen bijsturing Europese nitraatrichtlijn

Ondernemen Wetgeving 12 maart 2024

Boerenbond formuleert voorstellen voor bijsturing Europese nitraatrichtlijn

Europa wil weten of de meer dan 30 jaar oude nitraatrichtlijn nog voldoet aan de hedendaagse uitdagingen rond bemesting en waterkwaliteit. Boerenbond diende een pakket van voorstellen in, die een antwoord moeten bieden op heel wat tegenstijdigheden en drempels in de wetgeving die landbouwers verhinderen om grotere stappen vooruit te zetten voor een betere waterkwaliteit. 

Meer dan 30 jaar geleden trad de Europese nitraatrichtlijn in werking. Deze is in het leven geroepen om de kwaliteit van grond- en oppervlaktewater in de Europese lidstaten te verbeteren. Dit door onder andere de maximale hoeveelheid meststoffen die landbouwers mogen toepassen strikt vast te leggen.

Nog van deze tijd?

Om na te gaan of deze wetgeving nog past bij de noden en uitdagingen van vandaag doet Europa een oproep aan alle belanghebbenden om tot 8 maart feedback en ideeën rond deze nitraatrichtlijn in te dienen. Boerenbond diende vandaag alvast haar voorstellen in en gaat hiermee dan ook in op de oproep van de Vlaamse landmaatschappij om deel te nemen aan deze Europese bevraging. Eerder deed Boerenbond ook al een oproep aan onze leden om ook hun input te geven.

Beleid bijschaven

Het verbeteren van de waterkwaliteit is van cruciaal belang. Landbouw speelt daarin een belangrijke rol, maar daarnaast zijn er ook heel veel andere factoren die een impact hebben op waterkwaliteit Omdat er vandaag heel wat drempels in de wetgeving staan die verdere vooruitgang moeilijk maken, diende Boerenbond een aanzienlijk pakket aan informatie, onderzoek en voorstellen in bij Europa.

Boerenbond focust hierbij op oplossingen die haalbaar zijn in de praktijk en waarvoor er een breed draagvlak is bij de leden. Een cruciaal element uit de voorstellen van Boerenbond is de vraag om boeren toe te laten maximaal in te zetten op circulaire, dierlijke meststoffen ter vervanging van kunstmest. Een uitgebreide wetenschappelijke studie wees al uit dat met een derogatie voor runderdrijfmest milieurisico’s beperkt blijven. In de wetgeving Renure-meststoffen erkennen als kunstmest en dus niet meer als dierlijke meststof, is ook een belangrijk element om dit te bereiken. 

Haalbare doelstellingen

Daarnaast ijvert Boerenbond in haar feedbacknota voor haalbare doelstellingen en een beleid dat rekening houdt met de specifieke context waarin lidstaten aan landbouw doen, zoals het dichtbevolkte Vlaanderen. Ook de termijn waarop het effect van de actieplannen rond bemesting geëvalueerd is moet herbekeken zijn. Want deze is vandaag te kort om het effect ervan in de praktijk te kunnen monitoren.

Niet wachten op de nitraatrichtlijn

Er is verwacht dat het rapport van deze Europese bevraging rond de nitraatrichtlijn opgeleverd zal zijn tegen mei 2024. De nitraatrichtlijn is in Vlaanderen onder andere vertaald in het mestactieplan. Boerenbond hamert er dan ook op dat het hoog tijd is dat het akkoord dat de landbouw- en natuurorganisaties hierrond meer dan een jaar geleden bereikten eindelijk omgezet is in wetgeving en dus een zevende mestactieplan. “Dat wil echter niet zeggen dat we intussen op onze lauweren rusten”, zegt Boerenbondvoorzitter Lode Ceyssens. “We zetten maximaal in op het informeren en motiveren van onze leden om de goede bemestingspraktijken die ze nu al kunnen uitvoeren, ook zonder MAP7, al voluit toe te passen.”

Bron: Boerenbond

Deel dit artikel

Primaire Sidebar

Recent nieuwsPartner nieuws
MPR-monsters
16 jun

MPR-monsters blijven beschikbaar voor het Vlaamse paratuberculoseprogramma

“Klauwgezondheid verbeteren is aan de juiste knoppen draaien”
16 jun

“Klauwgezondheid verbeteren is aan de juiste knoppen draaien”

Melkprijs A-ware in mei weer gestegen
12 jun

Belgische melkprijs Vreugdenhil juni stijgt door naar €56,84

12 jun

Graslanden cruciaal in bodemkoolstofverhaal

Nieuwe inschrijvingen voor aanplantsubsidie boslandbouwsystemen
12 jun

Nieuwe inschrijvingen voor aanplantsubsidie boslandbouwsystemen

Toon meer

Meer melkvee nieuws

Maak hier uw keuze:

bemesting

Diergezondheid

Fokkerij melkvee

Melkveebedrijf

Veevoer Melkvee

Wet en regelgeving

Toon meer

Gerelateerde artikelen wetgeving

VLM start met behandeling bezwaarschriften NER en roept op om ontbrekende bewijsstukken binnen 15 dagen te bezorgen

VLM start met behandeling bezwaarschriften NER en roept op om ontbrekende bewijsstukken binnen 15 dagen te bezorgen

beheerovereenkomsten

Vlaamse regering keurt invulling VLM-beheerovereenkomsten principieel goed

Vlaamse regering

Vlaamse regering keurt Vlaamse invulling GLB 2023-2027 goed

Footer

Onze vakpartners

Lely
Yara
KWS melkveebedrijf
Logo AHV Benelux
Speersta logo png

Schrijf u in voor onze nieuwsbrief

 *
 *
Vul hier uw e-mailadres in
  • Abonneren
  • Contact
  • Inschrijven nieuwsbrief
  • Adverteren
Logo Melkveebedrijf.nl

Copyright © 2025 Prosu BV | Privacy | Algemene voorwaarden | Disclaimer | Cookiebeleid

  • Nieuws
  • Bemesting
  • Compost
  • Diergezondheid
  • Fokkerij
  • Melkveewinning
  • Veevoer
  • Wet en regelgeving
  • Vakpartners
    • AgroVision
    • AHV Benelux
    • De Heus Voeders
    • KWS Benelux
    • Lely
    • Proxani
    • Speerstra
    • Trouw Nutrition
    • Yara
  • Abonneren & meer
    • Abonneren
    • Adverteren
    • Contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
  • Cookiebeleid
  • Disclaimer