• Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst

Melkveebedrijf.beMelkveebedrijf.be

Nieuws voor de melkveehouder

  • Bemesting
  • Gezondheid
  • Fokkerij
  • Melkwinning
  • Voer
  • Wet en regelgeving
  • Brandpartners
    • Kennispartners
      • Speerstra Feed Ingredients
    • AHV Benelux
    • Fransen Gerrits
    • Proxani
    • Yara
  • Abonneren & Meer
    • Abonneren
    • Adverteren
    • Contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
  • Terre Fermière (FR)
  • icon

Ammoniakemissies melkveestallen uitgebreid gemeten met twee verschillende methoden

Dierlijke mest Stikstofaanpak 27 maart 2025

Meld de tussentijdse 5%-ammoniakreductie vóór 31 maart

Om de ammoniakemissie van traditionele Vlaamse melkveestallen nauwkeurig in kaart te brengen heeft ILVO uitvoerig onderzoek gedaan. Dit onderzoek is uniek in Vlaanderen, aangezien nooit eerder zo langdurig en gedetailleerd emissiedata zijn verzameld uit melkveestallen.

Gedurende een volledig jaar zijn elk uur de ammoniakemissies gemeten in vier representatieve melkveestallen met ligbedden en roostervloeren, waarbij geen emissiereducerende maatregelen zijn toegepast. De mest werd maximaal vier keer per dag verwijderd en er werd geen beweiding toegepast. Dit zorgde voor een realistische weergave van de werkelijke emissies in een gangbaar stalsysteem.

In deze meetcampagne werden twee meetmethodes gebruikt om de ammoniakemissies te bepalen: de ILVO- en de VERA-methode. De ILVO-methode, gebaseerd op onderzoek van Van Overbeke et al. (2016) en De Vogeleer et al. (2017), meet ventilatiedebieten via luchtsnelheid in stalopeningen en gasconcentraties van in- en uitgaande lucht. De VERA-methode, volgens het Europese VERA-protocol, gebruikt de tracer gas ratio methode en berekent ventilatie via CO₂-verschillen binnen en buiten de stal, met gasmetingen centraal in de stal. Hoewel het VERA-protocol normaal gesproken discrete metingen voorschrijft, werd in deze studie gekozen voor continue metingen met een gasanalyzer om de emissies nauwkeuriger en dynamischer te bepalen.

Duidelijke verschillen tussen methoden

De metingen tonen enkele duidelijke verschillen tussen de twee methoden. De gemiddelde ammoniakemissie en de spreiding tussen stallen worden hieronder samengevat:

MeetmethodeILVO-meetmethodeVERA-meetmethode
Gemiddelde ammoniakemissie16,99 kg/dier/jaar14,70 kg/dier/jaar
Verschillen tussen stallenMinimum 10,98 kg/dier/jaar – Maximum 20,61 kg/dier/jaarMinimum 11,77 kg/dier/jaar – Maximum 15,97 kg/dier/jaar
Gemiddelde ammoniakemissie per eenheid bevuild vloeroppervlak (BO)23,76 g/dier/jaar/m² BO20,96 g/dier/jaar/m² BO
Verschillen tussen stallenMinimum 19,45 g/dier/jaar/m² BO – Maximum 27,67 g/dier/jaar/m² BOMinimum 18,26 g/dier/jaar/m² BO – Maximum 23,27 g/dier/jaar/m² BO

Uit deze resultaten blijkt dat de ILVO-meetmethode gemiddeld hogere emissiewaarden rapporteert dan de VERA-meetmethode. Bovendien toont de ILVO-methode een grotere spreiding in de gemeten emissiewaarden tussen verschillende stallen, terwijl de VERA-methode een minder grote variatie laat zien. Dit kan wijzen op verschillen in meetopzet of variaties in aanpak, technieken of procedures tussen beide systemen.

Conclusie

Dit onderzoek heeft het vooropgestelde doel bereikt: het bepalen van de gemiddelde ammoniakemissie uit een traditionele Vlaamse melkveestal. De langdurige en gedetailleerde metingen hebben waardevolle inzichten opgeleverd over de variabiliteit van ammoniakemissies in melkveestallen zonder emissiereducerende maatregelen. De vergelijking tussen de ILVO- en VERA-meetmethoden toont aan dat er verschillen bestaan, wat van belang is bij de interpretatie van emissiecijfers en de evaluatie van milieumaatregelen in de landbouwsector.

Deze resultaten kunnen bijdragen aan verdere verfijning van meetmethoden en beleid omtrent ammoniakemissies uit melkveestallen. Bovendien biedt de verzamelde data een solide basis voor toekomstige studies en kan ze helpen bij het ontwikkelen van doeltreffende strategieën om de impact van de veehouderij op het milieu te beperken.

Tekst en beeld: Gerben Hofman

Primaire Sidebar

Recent nieuwsPartner nieuws
Marktrealiteit, melkaanvoer en eiwittrend hebben invloed op Belgische zuivelverwerkers
12 jun

Marktrealiteit, melkaanvoer en eiwittrend hebben invloed op Belgische zuivelverwerkers

Zomergras vraagt om aangepaste bijvoeding voor melkvee
12 jun

Zomergras vraagt om aangepaste bijvoeding voor melkvee

Nieuwe loods en slimme proefveldmaaier versterken graslandonderzoek in Vlaanderen
11 jun

Nieuwe loods en slimme proefveldmaaier versterken graslandonderzoek in Vlaanderen

DivGrass: kruidenrijk grasland presteert in natte én droge jaren
11 jun

DivGrass: kruidenrijk grasland presteert in natte én droge jaren

“Een koe met een enorme wilskracht”
11 jun

Excellente Alta Spring-dochter Elise: “Een koe met een enorme wilskracht”

Toon meer

Meer melkvee nieuws

Maak hier uw keuze:

bemesting

Diergezondheid

Fokkerij melkvee

Melkveebedrijf

Veevoer Melkvee

Wet en regelgeving

Toon meer

Gerelateerde artikelen stikstofaanpak

Onderzoek: kruidenrijk grasland levert meer opbrengst met minder stikstof

Onderzoek: kruidenrijk grasland levert meer opbrengst met minder stikstof

“Bedoeld om mest beter te benutten, maar het ammoniakvraagstuk heeft het overgenomen”

“Bedoeld om mest beter te benutten, maar het ammoniakvraagstuk heeft het overgenomen”

Lely Sphere onder vuur in Vlaanderen. “Het systeem werkt, laat ons investeren in oplossingen”

Lely Sphere onder vuur in Vlaanderen. “Het systeem werkt, laat ons investeren in oplossingen”

Footer

Onze brandpartners

Yara - brandpartner Melkveebedrijf België
AHV - brandpartner Melkveebedrijf België
Proxani - brandpartner Melkveebedrijf België
Speerstra Feed Ingredients - brandpartner Melkveebedrijf België
Fransen Gerrits - brandpartner Melkveebedrijf België

Schrijf u in voor onze nieuwsbrief

 *
 *
Vul hier uw e-mailadres in
  • Abonneren
  • Contact
  • Inschrijven nieuwsbrief
  • Adverteren
Logo Melkveebedrijf.nl

Copyright © 2026 Prosu BV | Privacy | Algemene voorwaarden | Disclaimer | Cookiebeleid

  • Nieuws
  • Bemesting
  • Compost
  • Diergezondheid
  • Fokkerij
  • Melkveewinning
  • Veevoer
  • Wet en regelgeving
  • Brandpartners
    • AHV Benelux
    • Fransen Gerrits
    • KWS Benelux
    • Proxani
    • Speerstra
    • Fransen Gerrits
    • Yara
  • Abonneren & meer
    • Abonneren
    • Adverteren
    • Contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
  • Terre Fermière (FR)