• Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst

Melkveebedrijf.beMelkveebedrijf.be

Nieuws voor de melkveehouder

  • Bemesting
  • Gezondheid
  • Fokkerij
  • Melkwinning
  • Voer
  • Wet en regelgeving
  • Vakpartners
    • Kennispartners
      • Speerstra Feed Ingredients
    • AgroVision
    • AHV Benelux
    • De Heus Voeders
    • KWS Benelux
    • Lely
    • Proxani
    • Trouw Nutrition
    • Yara
  • Abonneren & Meer
    • Abonneren
    • Adverteren
    • Contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
  • Terre Fermière (FR)
  • icon

Hoe lokaal eet de Vlaming?

Actueel Duurzaam ondernemen Ondernemen 15 september 2025

Hoe lokaal eet de Vlaming?

Vandaag start de eerste Lekker van bij ons-week, een initiatief van VLAM om consumenten bewust te laten kiezen voor lokale voeding. Uit een recent VLAM-onderzoek blijkt dat de Vlaming overtuigd is van producten van eigen bodem, maar dit niet altijd omzet in aankoopgedrag. De resultaten bieden nieuwe inzichten in hoe herkomst meespeelt bij voedingsaankopen en sluiten aan bij het onderzoek dat Boerenbond gisteren publiceerde naar aanleiding van de Dag van de Landbouw.

3 op de 4 vindt dat we meer inlandse voeding moeten kopen​

​Uit de VLAM-barometer naar koop- en kookkeuzes (iVOX, mei 2025) blijkt dat 47% van de Vlaamse gezinnen belang hecht aan het land van herkomst bij de aankoop van verse voeding. Bijna al deze consumenten kiezen het liefst voor inlandse producten. Meer dan 95% verkiest Belgische eieren, aardappelen en melk.

Waarom lokaal? Milieu, economie en vertrouwen

De voorkeur voor lokale voeding wordt vooral gedreven door milieuoverwegingen en steun aan de eigen economie. Vlamingen gaan ervan uit dat inlandse producten een kleinere ecologische voetafdruk hebben dankzij kortere ketens en minder transport. Lokale aankopen worden ook gezien als een manier om onze boeren en economie te versterken. Daarnaast spelen vertrouwen en kwaliteit een belangrijke rol: voeding van bij ons wordt geassocieerd met strenge normen, versheid en smaak.

Intentie is er, trend is positief

Net zoals Boerenbond vaststelde, blijkt uit het VLAM-onderzoek een sterke wil om lokaal te kopen: 3 op de 4 Vlamingen vindt dat we met zijn allen meer Belgische voedingsproducten zouden moeten kopen. Dat aandeel stijgt: in 2023 was dit nog 2 op de 3. Daarnaast geeft 51% aan in de toekomst nog vaker voor lokale producten te willen kiezen. Momenteel zijn het vooral 55- tot 64-jarigen die vaak kiezen voor lokale producten, terwijl de intentie het grootst is bij 18- tot 34-jarigen.

Een grotere zichtbaarheid op het moment van aankoop kan consumenten een duwtje in de rug geven om ook effectief een inlands product te kopen. Slechts 49% van de Vlamingen vindt dat Belgische producten momenteel makkelijk herkenbaar zijn in de winkel.

VLAM zet aan tot actie

“Deze onderzoeken tonen aan dat de Vlaming veel vertrouwen heeft in landbouwproducten van eigen bodem. We stellen een positieve trend vast in de interesse voor lokale voeding. Met de Lekker van bij ons-week willen we die trend versterken en consumenten blijven inspireren om te kiezen voor producten van bij ons,” zegt Filip Fontaine, CEO van VLAM. Ook Vlaams minister van Landbouw Jo Brouns denkt dat de Vlaming nog meer de lokale reflex kan maken. “We weten dat de Vlaming lokaal wíl kopen. Nu is het moment om dat ook effectief te doen. Wie kiest voor voeding van bij ons, kiest tegelijk voor versheid, kwaliteit én duurzaamheid.”

Bron: VLAM

Deel dit artikel

Primaire Sidebar

Recent nieuwsPartner nieuws
Nieuwe STEYR-modellen maken nationaal debuut tijdens Agribex
4 dec

Nieuwe STEYR-modellen maken nationaal debuut tijdens Agribex

Nieuwe Farmall C-serie in de spotlight bij Case IH op Agribex 2025
4 dec

Nieuwe Farmall C-serie in de spotlight bij Case IH tijdens Agribex 2025

New Holland presenteert de nieuwste innovaties op Agribex 2025
3 dec

New Holland presenteert de nieuwste innovaties tijdens Agribex 2025

FrieslandCampina versterkt wereldpositie met overname Wisconsin Whey Protein
3 dec

FrieslandCampina versterkt wereldpositie met overname Wisconsin Whey Protein

A-ware ziet decembermelkprijs licht teruglopen
2 dec

A-ware ziet decembermelkprijs licht teruglopen

Toon meer

Meer melkvee nieuws

Maak hier uw keuze:

bemesting

Diergezondheid

Fokkerij melkvee

Melkveebedrijf

Veevoer Melkvee

Wet en regelgeving

Toon meer

Gerelateerde artikelen actueel

Bestrijding paratuberculose: 87% van de deelnemers behaalt A-niveau

Bestrijding paratuberculose: 87% van de deelnemers behaalt A-niveau

AHV International wint Innovatie Award met StopLac: “Revolutionair op het gebied van droogzetten”

Van onze partner AHV

AHV wint Innovatie Award met StopLac: “Revolutionair op het gebied van droogzetten”

Jolanda van Haarlem volgt Angus Haslett op als CEO van CRV

Jolanda van Haarlem volgt Angus Haslett op als CEO van CRV

Footer

Onze vakpartners

Lely
Yara
KWS melkveebedrijf
Logo AHV Benelux
Speersta logo png

Schrijf u in voor onze nieuwsbrief

 *
 *
Vul hier uw e-mailadres in
  • Abonneren
  • Contact
  • Inschrijven nieuwsbrief
  • Adverteren
Logo Melkveebedrijf.nl

Copyright © 2025 Prosu BV | Privacy | Algemene voorwaarden | Disclaimer | Cookiebeleid

  • Nieuws
  • Bemesting
  • Compost
  • Diergezondheid
  • Fokkerij
  • Melkveewinning
  • Veevoer
  • Wet en regelgeving
  • Vakpartners
    • AgroVision
    • AHV Benelux
    • De Heus Voeders
    • KWS Benelux
    • Lely
    • Proxani
    • Speerstra
    • Trouw Nutrition
    • Yara
  • Abonneren & meer
    • Abonneren
    • Adverteren
    • Contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
  • Terre Fermière (FR)