• Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst

Melkveebedrijf.beMelkveebedrijf.be

Nieuws voor de melkveehouder

  • Bemesting
  • Gezondheid
  • Fokkerij
  • Melkwinning
  • Voer
  • Wet en regelgeving
  • Vakpartners
    • Kennispartners
      • Speerstra Feed Ingredients
    • AgroVision
    • AHV Benelux
    • De Heus Voeders
    • KWS Benelux
    • Lely
    • Proxani
    • Trouw Nutrition
    • Yara
  • Abonneren & Meer
    • Abonneren
    • Adverteren
    • Contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
  • Terre Fermière (FR)
  • icon

Ganzen veroorzaken steeds meer schade aan graslanden

Actueel 15 november 2024

In Vlaanderen zijn de populaties van bepaalde ganzensoorten, zoals de grauwe gans en de rietgans de afgelopen jaren aanzienlijk toegenomen. Deze groei heeft geleid tot een stijging van schade aan graslanden en een aanzienlijke toename van schadeclaims. In 2022 liepen deze op tot 37,4 miljoen euro. De grauwe gans is verantwoordelijk voor het grootste deel van deze schade (23,5 miljoen euro). Dit probleem is urgent, gezien de verwachte verdere stijging van de ganzenpopulaties en de vorming van broedparen in de regio.

De grauwe gans is verantwoordelijk voor het grootste deel van deze schade (23,5 miljoen euro). Dit probleem is urgent, gezien de verwachte verdere stijging van de ganzenpopulaties en de vorming van broedparen in de regio.

Impact van ganzenbegrazing

Om de impact van ganzenbegrazing op grasland te kwantificeren, is een experiment uitgevoerd met gedomesticeerde ganzen op een perceel Engels raaigras (Lolium perenne). Deze studie is uitgevoerd in de eerste jaarhelft van 2024 door het ILVO (Instituut voor Landbouw-, Visserij- en Voedingsonderzoek in opdracht van het Agentschap voor Natuur en Bos). Er werd een onderscheid gemaakt tussen twee begrazingsperioden: van januari tot maart en van januari tot april, met verschillende begrazingsdrukken.

De resultaten toonden beperkte opbrengstreducties aan van 3,5 tot 7,5 procent bij de eerste snede, maar deze verschillen waren niet statistisch significant. In intensief begraasde zones is echter een significante opbrengstreductie van 36,6 procent vastgesteld, wat wijst op de schadelijke effecten van overbegrazing.

Uitgekeerde schadebedragen voor de periode 2018-2022 in Nederland voor de voornaamste schadeverwekkende ganzensoorten (op basis van BIJ12, 2024).
Uitgekeerde schadebedragen voor de periode 2018-2022 in Nederland voor de voornaamste schadeverwekkende ganzensoorten (op basis van BIJ12, 2024).

Toename van onkruiddruk

Het onderzoek heeft niet alleen de schade aan de gewasopbrengst in kaart gebracht, maar ook gekeken naar de mogelijke toename van onkruiddruk als gevolg van de begrazing. Hoewel geen verhoogde onkruiddruk is waargenomen in de begraasde gebieden, blijft het een potentiële zorg. Dit aangezien de afname van grasbiomassa de beschikbaarheid van licht en ruimte voor onkruiden kan verhogen.

Jaarrond kostprijs per gans in Friesland per jaar, gebaseerd op de jaarlijkse uitgekeerde schadebedragen en het aantal ganzen (gemiddeld over alle ganzensoorten waarvoor schade is uitgekeerd) (Bron: Latour et al., 2019)
Jaarrond kostprijs per gans in Friesland per jaar

Beheer van graslanden

De resultaten van dit onderzoek zijn van grote betekenis voor het beheer van graslanden en de ontwikkeling van beleid om de schade door ganzen te beperken. Beeldopnames door drones voor het meten van grasbiomassa blijkt een kostenefficiënte methode te zijn, waardoor boeren beter inzicht kunnen krijgen in hun opbrengsten en de impact van begrazing. Dit onderzoek biedt belangrijke informatie die kan helpen bij het aanpakken van de uitdagingen die samenhangen met de stijgende ganzenpopulaties in Vlaanderen.

Tekst : Antoine Van Houtte

Bron: Pardon P. & Lootens P. (2024). Impact van vraatschade door ganzen op graslanden. ILVO, Merelbeke. 64 p. DOI: 10.5281/zenodo.13486884

De volledige studie kan hier worden gevonden

Deel dit artikel

Primaire Sidebar

Recent nieuwsPartner nieuws
Nieuwe STEYR-modellen maken nationaal debuut tijdens Agribex
4 dec

Nieuwe STEYR-modellen maken nationaal debuut tijdens Agribex

Nieuwe Farmall C-serie in de spotlight bij Case IH op Agribex 2025
4 dec

Nieuwe Farmall C-serie in de spotlight bij Case IH tijdens Agribex 2025

New Holland presenteert de nieuwste innovaties op Agribex 2025
3 dec

New Holland presenteert de nieuwste innovaties tijdens Agribex 2025

FrieslandCampina versterkt wereldpositie met overname Wisconsin Whey Protein
3 dec

FrieslandCampina versterkt wereldpositie met overname Wisconsin Whey Protein

A-ware ziet decembermelkprijs licht teruglopen
2 dec

A-ware ziet decembermelkprijs licht teruglopen

Toon meer

Meer melkvee nieuws

Maak hier uw keuze:

bemesting

Diergezondheid

Fokkerij melkvee

Melkveebedrijf

Veevoer Melkvee

Wet en regelgeving

Toon meer

Gerelateerde artikelen actueel

Bestrijding paratuberculose: 87% van de deelnemers behaalt A-niveau

Bestrijding paratuberculose: 87% van de deelnemers behaalt A-niveau

AHV International wint Innovatie Award met StopLac: “Revolutionair op het gebied van droogzetten”

Van onze partner AHV

AHV wint Innovatie Award met StopLac: “Revolutionair op het gebied van droogzetten”

Jolanda van Haarlem volgt Angus Haslett op als CEO van CRV

Jolanda van Haarlem volgt Angus Haslett op als CEO van CRV

Footer

Onze vakpartners

Lely
Yara
KWS melkveebedrijf
Logo AHV Benelux
Speersta logo png

Schrijf u in voor onze nieuwsbrief

 *
 *
Vul hier uw e-mailadres in
  • Abonneren
  • Contact
  • Inschrijven nieuwsbrief
  • Adverteren
Logo Melkveebedrijf.nl

Copyright © 2025 Prosu BV | Privacy | Algemene voorwaarden | Disclaimer | Cookiebeleid

  • Nieuws
  • Bemesting
  • Compost
  • Diergezondheid
  • Fokkerij
  • Melkveewinning
  • Veevoer
  • Wet en regelgeving
  • Vakpartners
    • AgroVision
    • AHV Benelux
    • De Heus Voeders
    • KWS Benelux
    • Lely
    • Proxani
    • Speerstra
    • Trouw Nutrition
    • Yara
  • Abonneren & meer
    • Abonneren
    • Adverteren
    • Contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
  • Terre Fermière (FR)