• Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst

Melkveebedrijf.beMelkveebedrijf.be

Nieuws voor de melkveehouder

  • Bemesting
  • Gezondheid
  • Fokkerij
  • Melkwinning
  • Voer
  • Wet en regelgeving
  • Brandpartners
    • Kennispartners
      • Speerstra Feed Ingredients
    • AHV Benelux
    • Fransen Gerrits
    • Proxani
    • Yara
  • Abonneren & Meer
    • Abonneren
    • Adverteren
    • Contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
  • Terre Fermière (FR)
  • icon

Voedselzekerheid centraal op Jongerencongres Young Feed Professionals 

Ondernemen 2 juni 2026

Voedselzekerheid centraal op Jongerencongres Young Feed Professionals 

Geopolitieke spanningen, de beschikbaarheid van landbouwgrond en voedselveiligheid stonden centraal tijdens de tiende editie van het Jongerencongres van de Young Feed Professionals. Jonge professionals uit de Belgische en Nederlandse diervoedersector kwamen op 21 mei bijeen tijdens de jubileumeditie van het congres, georganiseerd door BFA, Nevedi en Feed Design Lab. Het thema luidde “Voedselzekerheid in onzekere tijden”.  

Volgens de organisatie groeit de noodzaak om voedselproductie, handel en duurzaamheid in samenhang te bekijken. De masterclass van dr. Tessa Avermaete van Run and Harvest vormde de aftrap van het congres. 

Handel en landbouwgrond

Volgens Avermaete neemt de druk op landbouwgrond wereldwijd toe. Tegelijk groeit de wereldbevolking en stijgt de vraag naar voedsel. Tijdens de masterclass op 21 mei wees Avermaete erop dat landbouwgrond niet onbeperkt beschikbaar is en dat ontbossing geen oplossing mag zijn. Daarbij stelde ze dat Europa rekening moet houden met de internationale gevolgen van eigen beleidskeuzes. 

Avermaete plaatste ook kanttekeningen bij de Europese ambitie om 25 procent van het landbouwareaal biologisch te maken. Volgens haar leidt een lagere opbrengst per hectare mogelijk tot extra grondgebruik elders in de wereld. “Het is heel mooi op te kunnen zeggen ‘op mijn grond ben ik goed bezig en gebruiken we geen synthetische producten’. Maar als de consequenties elders in de wereld daardoor zwaarder zijn, dan ben je niet goed bezig.” 

Daarnaast benadrukte Avermaete dat handel essentieel blijft voor de Europese voedselvoorziening. “Handel is enorm belangrijk in Europa, we zijn voor verschillende grondstoffen afhankelijk van de import. Denk bijvoorbeeld aan soja, kalium en fosfor. Zonder handel zouen we de kleur en smaak op ons bord wel kunnen vergeten. Het voedselsysteem is een systeem dat handel nodig heeft”, aldus Avermaete. 

Duurzamer voedselsysteem

Tijdens de masterclass kwam ook de rol van technologie en efficiëntie in de landbouw aan bod. Avermaete stelde dat Europa terughoudend blijft tegenover genetisch gemodificeerde gewassen, terwijl daarvoor volgens haar geen wetenschappelijk bewijs van gezondheidsrisico’s bestaat. Avermaete wees erop dat een groot deel van de wereldwijd geteelde soja en maïs al genetisch gemodificeerd is. 

Ook de omvang van de veestapel werd besproken. Volgens Avermaete is een daling nodig om tot een duurzamer voedselsysteem te komen. Tegelijk benadrukte ze dat de veehouderij economisch belangrijk blijft. “Dat betekent niet dat we plotseling moeten stoppen met investeren in de veehouderij. We zien nog steeds reclame voor fastfood, terwijl de helft van de bevolking in Nederland en Vlaanderen overgewicht heeft. Tegelijkertijd wordt er gigantisch veel belastinggeld gestoken in het tegengaan en voorkomen van voedingsgerelateerde ziekten. We moeten zoeken naar een gezonde balans tussen productie, milieu-impact en voedselzekerheid, net als de gezonde balans die op ons bord zou moeten liggen.” 

Geopolitiek en voedselveiligheid 

Na de masterclass volgden interactieve break-outsessies over geopolitiek, voedselveiligheid en het feed vs fuel-debat. Deelnemers bespraken onder meer de kwetsbaarheid van internationale grondstoffenstromen en de afhankelijkheid van import. “Voedselzekerheid is vandaag even strategisch geworden als energiezekerheid”, klonk het tijdens een van de sessies. Daarnaast werd gesproken over de mogelijkheden van eigen eiwitproductie om de afhankelijkheid van import te verkleinen. 

Tijdens de gesprekken over voedselveiligheid lag de nadruk op haalbare regelgeving en consumentenvertrouwen. Volgens deelnemers moeten innovatie en voedselveiligheid hand in hand gaan. “Voedselveiligheid vraagt duidelijke regels, maar ook haalbare implementatie op het terrein”, gaven verschillende deelnemers aan. Ook communicatie richting burgers kwam meerdere keren terug in de discussies. 

In het feed vs fuel-debat spraken deelnemers over de concurrentie tussen voedsel-, voer- en energieproductie. Daarbij werd benadrukt dat duurzaamheidsmaatregelen niet ten koste mogen gaan van voedselzekerheid. 

Nieuwe voorzitter 

Tijdens het congres werd ook bekendgemaakt dat Bram Pauwelyn het voorzitterschap van de Young Feed Professionals overneemt van Fleur Aarsse. Volgens Pauwelyn blijft het netwerk inzetten op samenwerking en kennisdeling binnen de diervoedersector. 

“Het Jongerencongres bewijst dat jongeren een belangrijke stem hebben in het debat over de toekomst van onze voedselketen”, aldus Pauwelyn. 

Tekst: Esmee Groot Roessink 

Beeld: Belgian Feed Association 

Primaire Sidebar

Recent nieuwsPartner nieuws
Tom Parker Creamer
2 jun

Tom Parker Creamery versterkt regionale melkaanvoer met First Milk

Voedselzekerheid centraal op Jongerencongres Young Feed Professionals 
2 jun

Voedselzekerheid centraal op Jongerencongres Young Feed Professionals 

Een kijkje bij het Aziatische zusje van de grote Agritechnica
1 jun

Een kijkje bij het Aziatische zusje van de grote Agritechnica

Vitomega wordt distributeur van ColoQuick in Nederland en België
1 jun

Vitomega wordt distributeur van ColoQuick in Nederland en België

Arla Foods en DMK Group zetten volgende stap richting fusie
29 mei

Arla Foods en DMK Group zetten volgende stap richting fusie

Toon meer

Meer melkvee nieuws

Maak hier uw keuze:

bemesting

Diergezondheid

Fokkerij melkvee

Melkveebedrijf

Veevoer Melkvee

Wet en regelgeving

Toon meer

Gerelateerde artikelen ondernemen

Conjuctuur gedaald, maar volgens Brouns past enige nuance

Conjuctuur gedaald, maar volgens Brouns past enige nuance

Aanpassingen verzamelaanvraag kunnen tot uiterlijk 31 mei

Aanpassingen verzamelaanvraag kunnen tot uiterlijk 31 mei

Kievitskuikens op komst dankzij gerichte inspanningen op landbouwpercelen

Kievitskuikens op komst dankzij gerichte inspanningen op landbouwpercelen

Footer

Onze brandpartners

Yara - brandpartner Melkveebedrijf België
AHV - brandpartner Melkveebedrijf België
Proxani - brandpartner Melkveebedrijf België
Speerstra Feed Ingredients - brandpartner Melkveebedrijf België
Fransen Gerrits - brandpartner Melkveebedrijf België

Schrijf u in voor onze nieuwsbrief

 *
 *
Vul hier uw e-mailadres in
  • Abonneren
  • Contact
  • Inschrijven nieuwsbrief
  • Adverteren
Logo Melkveebedrijf.nl

Copyright © 2026 Prosu BV | Privacy | Algemene voorwaarden | Disclaimer | Cookiebeleid

  • Nieuws
  • Bemesting
  • Compost
  • Diergezondheid
  • Fokkerij
  • Melkveewinning
  • Veevoer
  • Wet en regelgeving
  • Brandpartners
    • AHV Benelux
    • Fransen Gerrits
    • KWS Benelux
    • Proxani
    • Speerstra
    • Fransen Gerrits
    • Yara
  • Abonneren & meer
    • Abonneren
    • Adverteren
    • Contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
  • Terre Fermière (FR)