• Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst

Melkveebedrijf.beMelkveebedrijf.be

Nieuws voor de melkveehouder

  • Bemesting
  • Gezondheid
  • Fokkerij
  • Melkwinning
  • Voer
  • Wet en regelgeving
  • Brandpartners
    • Kennispartners
      • Speerstra Feed Ingredients
    • AHV International
    • Fransen Gerrits
    • Proxani
    • Yara
  • Abonneren & Meer
    • Abonneren
    • Adverteren
    • Contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
  • Terre Fermière (FR)
  • icon

Praktijkproef bladbemesting in grasland: eerste resultaten bekend

bemesting Grasland Stikstof 11 mei 2026

Praktijkproef bladbemesting in grasland: eerste resultaten bekend

Op het bedrijf van Mathijs Groot Koerkamp in Harsen is vorig seizoen een proef uitgevoerd met stikstof-bladbemesting in grasland. Daarbij werd gekeken naar stikstofopname, gewasontwikkeling en benutting van mineralen. De proef richtte zich op efficiënter omgaan met stikstof en het beperken van verliezen.

De proef werd ondersteund door De Innovatie Coöperatie en uitgevoerd in samenwerking met Gijs van Schriek en LMB Sarink-Elfrink.

Proefopzet bladbemesting

Ondersteund door De Innovatie Coöperatie legde Mathijs Groot Koerkamp samen met Gijs van Schriek van adviesbureau Groeikracht en Bram Janssen van mechanisatiebedrijf LMB Sarink-Elfrink een proefveld aan op een perceel grasland op zijn bedrijf. Volgens de partijen biedt bladbemesting mogelijkheden om voedingsstoffen gerichter toe te dienen. Daardoor zou stikstof sneller beschikbaar komen voor het gewas dan bij traditionele korrelbemesting. Daarnaast richt de proef zich op het beperken van stikstofverliezen. Omdat voedingsstoffen via het blad worden toegediend, speelt uitspoeling via de bodem volgens de onderzoekers een kleinere rol.

Eerste resultaten

De eerste resultaten laten volgens de proefbegeleiders zien dat het gewas in de eerste snede stikstof via bladbemesting efficiënter opnam dan via korrelbemesting. Vooral in de vroege groeifase werden verschillen zichtbaar in opname en benutting van stikstof.

Tegelijkertijd bleek dat de omstandigheden in het veld veel invloed hebben op het resultaat. Volgens de onderzoekers spelen factoren als droogte, timing en toedieningstechniek een belangrijke rol bij het effect van bladbemesting. In latere sneden werden de verschillen kleiner doordat vochttekort de groei beperkte.

De proef laat daarmee zien dat bladbemesting afhankelijk blijft van de omstandigheden op perceelsniveau. Daarom wordt in vervolgonderzoek gekeken naar de praktische toepasbaarheid binnen verschillende teeltsituaties.

Vervolgproef

Op basis van de eerste resultaten is in 2026 een vervolgproef gestart. Daarbij wordt onderzocht onder welke omstandigheden bladbemesting het meest effectief is. Ook wordt gekeken naar de inzet van biofertilizers en de invloed van vochtbeschikbaarheid, timing en toedieningstechniek.

De vervolgproef is mede mogelijk gemaakt door een bijdrage van het LTO-Noord Innovatiefonds. Volgens de initiatiefnemers ligt de nadruk op praktische toepasbaarheid voor agrarische ondernemers en agrobedrijven.

Veldbijeenkomst over bladbemesting in Harfsen

Op donderdag 28 mei vindt in Harfsen de bijeenkomst ‘Innovatie in het veld: Bladbemesting in grasland’ plaats. Tijdens de bijeenkomst krijgen agrarische ondernemers, loonwerkers en agro-MKB-bedrijven een toelichting op de proef en de eerste resultaten.

De bijeenkomst wordt gehouden bij Maatschap Groot Koerkamp van 13.30 tot 15.00 uur. Aanmelden is verplicht en kan via De Innovatie Coöperatie.

Bron en beeld: De Innovatieve Coöperatie

Primaire Sidebar

Recent nieuwsPartner nieuws
Grazende koeien..1000
20 okt

In tien jaar tijd ruim een miljoen koeien minder in Frankrijk

Insemineren 1000
20 okt

Zelf insemineren wint verder terrein in Vlaanderen

TractorBumper voortaan af fabriek leverbaar op Deutz-Fahr-trekkers
20 okt

TractorBumper voortaan af fabriek leverbaar op Deutz-Fahr-trekkers

Polder landschap.1000
19 okt

Kali strooien in het najaar: wat kunnen melkveehouders leren van Denemarken?

Najaarskuil 1000
19 okt

Waarom is een snelle pH-daling in de graskuil belangrijk?

Toon meer

Meer melkvee nieuws

Maak hier uw keuze:

bemesting

Diergezondheid

Fokkerij melkvee

Melkveebedrijf

Veevoer Melkvee

Wet en regelgeving

Toon meer

Gerelateerde artikelen bemesting

Polder landschap.1000

Kali strooien in het najaar: wat kunnen melkveehouders leren van Denemarken?

Uitrij data Vlaanderen

Brouns wil af van rigide mestkalender: “Waarom niet in januari starten als het klimaat ernaar is?”

Brouns over NER-afroming bij overnames: “We moeten dat durven herbekijken”

Brouns over NER-afroming bij overnames: “We moeten dat durven herbekijken”

Footer

Onze brandpartners

Yara - brandpartner Melkveebedrijf België
AHV - brandpartner Melkveebedrijf België
Proxani - brandpartner Melkveebedrijf België
Speerstra Feed Ingredients - brandpartner Melkveebedrijf België
Fransen Gerrits - brandpartner Melkveebedrijf België

Schrijf u in voor onze nieuwsbrief

 *
 *
Vul hier uw e-mailadres in
  • Abonneren
  • Contact
  • Inschrijven nieuwsbrief
  • Adverteren
Logo Melkveebedrijf.nl

Copyright © 2026 Prosu BV | Privacy | Algemene voorwaarden | Disclaimer | Cookiebeleid

  • Nieuws
  • Bemesting
  • Compost
  • Diergezondheid
  • Fokkerij
  • Melkveewinning
  • Veevoer
  • Wet en regelgeving
  • Brandpartners
    • AHV International
    • Fransen Gerrits
    • KWS Benelux
    • Proxani
    • Speerstra
    • Fransen Gerrits
    • Yara
  • Abonneren & meer
    • Abonneren
    • Adverteren
    • Contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
  • Terre Fermière (FR)