• Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst

Melkveebedrijf.beMelkveebedrijf.be

Nieuws voor de melkveehouder

  • Bemesting
  • Gezondheid
  • Fokkerij
  • Melkwinning
  • Voer
  • Wet en regelgeving
  • Brandpartners
    • Kennispartners
      • Speerstra Feed Ingredients
    • AHV Benelux
    • Fransen Gerrits
    • Proxani
    • Yara
  • Abonneren & Meer
    • Abonneren
    • Adverteren
    • Contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
  • Terre Fermière (FR)
  • icon

Deadline indiening verzamelaanvraag komt snel dichterbij

Ondernemen 21 april 2026

Deadline indiening verzamelaanvraag komt snel dichterbij

Tot en met 30 april kunnen landbouwers de verzamelaanvraag indienen bij het Agentschap Landbouw en Zeevisserij. Een eerste indiening van de verzamelaanvraag na deze datum resulteert in een korting op de steun. Deze datum is meteen ook de uiterste datum voor de subsidieaanvraag voor de brede weersverzekering en de subsidieaanvraag voor ‘controlekosten biologische productiemethode’.

U moet de verzamelaanvraag uiterlijk op donderdag 30 april 2026 indienen om uw percelen te registreren en om steun aan te vragen in het kader van het Gemeenschappelijk Landbouwbeleid. Ook als u mestbankaangifteplichtig bent, moet u uiterlijk op 30 april een verzamelaanvraag indienen. De aangifte kan enkel gebeuren via het e-loket Landbouw en Zeevisserij.

Als u de eerste versie van de verzamelaanvraag na 30 april indient, is er per werkdag vertraging van één procent van de steun afgehouden. Dient u de eerste versie pas na 25 mei in, dan wordt er voor het huidige teeltjaar geen steun meer toegekend. Daarnaast zal VLM een boete opleggen bij laattijdige indiening na 30 april als u in het kader van het Mestdecreet aangifteplichtig bent.

Volmacht 

Wil u voor het eerst gebruik maken van een volmacht, zorg dan dat deze uiterlijk op 27 april is aangevraagd. Voor het overdragen van betalingsrechten is er nog iets meer tijd, deze aanvraag kan nog tot 31 mei zijn ingediend. 

Hebt u percelen langs waterlopen liggen?

Landbouwers moeten in 2026 ook rekening houden met het aanleggen van beschermingsstroken langs VHA-waterlopen (blauwe stippellijn/arcering op de luchtfoto’s). Als deze stroken geen vijf are groot en geen vijf meter breed zijn, mogen deze deel uitmaken van het naastliggende perceel in de verzamelaanvraag. Samenvoegen van percelen in het algemeen of specifiek van bestaande beschermingsstroken (kleiner dan vijf are en minder dan vijf meter breed) met naastliggende percelen, is niet meer mogelijk na 30 april. 

Ecoregelingen voor aanleg of beheer van bufferstroken

Als u een ecoregeling ‘aanleg bufferstroken’ wil aanvragen en de bufferstrook is gelegen langs een VHA-waterloop, houd er dan rekening mee dat de steunaanvraag voor de ecoregelingen ‘Aanleg grasbufferstrook langs kwetsbare landschapselementen’ (BUE/BUEN), ‘Aanleg grasbufferstrook Erosie’ (BUG) of ‘Aanleg bufferstrook met bloemenmengsel’ (BUB/BUBN) nooit mogelijk is óp de beschermingsstrook. Deze ecoregelingen kunnen wel aangelegd zijn naast de beschermingsstrook (waarop eventueel een ecoregeling ‘bufferstrook langs waterlopen’ (BMAF of BMKL) is aangevraagd). 

De ecoregelingen ‘beheer bufferstroken’ (BMAF en BMKL) mogen alleen langs VHA-waterlopen (in blauw aangeduid) en overlappend met de beschermingsstrook aangevraagd worden. Houd er rekening mee dat een ecoregeling BMAF of BMKL die maar voor een zeer beperkte lengte grenst aan een VHA-waterloop, administratief geschrapt zal zijn aangezien als niet aan alle voorwaarden is voldaan. 
Ecoregelingen ‘beheer bufferstroken’ langs een niet-VHA-waterloop (in paars aangeduid) zijn niet mogelijk. Langs paarse waterlopen kan bijvoorbeeld wel een ‘Aanleg grasbufferstrook langs kwetsbare landschapselementen’ (BUE) aangevraagd worden. Kijk dus zeker na op de kaart welke kleur een waterloop heeft, want de opmerkingen die in uw dossier verschijnen, houden hier niet altijd rekening mee. 

Kijk ook steeds na of u de juiste actie (maaien met afvoer (BMAF) of klepelen (BMKL)) aanvraagt. 

Bekijk hier de voorwaarden van de bufferstroken.

Steun krijgen op een beschermingsstrook?

Op een beschermingsstrook zijn een aantal steunmaatregelen mogelijk:

  • de ecoregelingen ivm maaibeheer op de beschermingsstrook (BMKL en BMAF)
  • de ecoregeling voor het gebruik van bodempaspoort
  • de ecoregeling voor het toepassen van de biologische productiemethode (TBIO)
  • de volgende agromilieuklimaatmaatregelen:
    • ‘meerjarige ecoteelt met een vlinderbloemige’ (MEV)
    • ‘meerjarige ecoteelt met een graskruidenmengsel’ (MEG)
    • ‘meerjarige ecoteelt met een luzerne met uitgestelde maaidatum’ (MEL)
    • ‘tijdelijk naar blijvend grasland’ (TBG)
    • ‘onderhoud van een boslandbouwsysteem’ (BLO)

Daarnaast kunnen landbouwers ook een beheerovereenkomst met de Vlaamse Landmaatschappij sluiten. Om te weten wat de mogelijkheden zijn langs VHA-waterlopen, kunnen landbouwers contact opnemen met een bedrijfsplanner van de VLM.

Bij éénjarige ecoregelingen waarvoor geen steun kan verkregen zijn op een beschermingsstrook, daar mag de beschermingsstrook deel uitmaken van het perceel in de verzamelaanvraag als het minder dan vijf are groot en vijf meter breed is. Voor deze ecoregeling zal de volledige oppervlakte in rekening zijn gebracht voor de berekening van de minimale oppervlakte. Maar zal er op de overlappende oppervlakte van de beschermingsstrook geen steun voor de eenjarige ecoregeling zijn uitbetaald. 

Voor lopende agromilieuklimaatmaatregelen die niet combineerbaar zijn met beschermingsstroken, kan er meer uitleg gevonden zijn in de fiche ‘Welke maatregelen kan u afsluiten op een beschermingsstrook?’. 

In diezelfde fiche vindt u alle informatie opgelijst voor welke maatregelen u steun kan aanvragen op de beschermingsstrook, voorbeelden hoe de aanvraag moet gebeuren of hoe de berekening van de oppervlakte gebeurt voor steun.

Bron: Agentschap Landbouw

Primaire Sidebar

Recent nieuwsPartner nieuws
Opraapwagen of hakselaar: wat bepaalt de keuze voor grasoogst? 
21 apr

Opraapwagen of hakselaar: wat bepaalt de keuze voor grasoogst? 

“Gebruik van dierlijke eiwitten is niet cultureel, maar diep biologisch bepaald”
21 apr

“Gebruik van dierlijke eiwitten is niet cultureel, maar diep biologisch bepaald”

Deadline indiening verzamelaanvraag komt snel dichterbij
21 apr

Deadline indiening verzamelaanvraag komt snel dichterbij

Melkprijs trekt aan, maar de markt blijft onzeker: waar stuurt u op?
20 apr

Melkprijs trekt aan, maar de markt blijft onzeker: waar stuurt u op?

Biologisch aanzuren van mest veelbelovende techniek, maar er zijn aandachtspunten
20 apr

Biologisch aanzuren van mest veelbelovende techniek, maar er zijn aandachtspunten

Toon meer

Meer melkvee nieuws

Maak hier uw keuze:

bemesting

Diergezondheid

Fokkerij melkvee

Melkveebedrijf

Veevoer Melkvee

Wet en regelgeving

Toon meer

Gerelateerde artikelen ondernemen

Vertrouwen en tevredenheid Vlaamse melkveehouders hebben flinke knauw gekregen

Vertrouwen en tevredenheid Vlaamse melkveehouders hebben flinke knauw gekregen

EDEKA en Royal A-ware starten project voor lagere uitstoot in zuivelketen

EDEKA en Royal A-ware starten project voor lagere uitstoot in zuivelketen

Agrifirm neemt Hamlet Protein over en versterkt specialties-activiteiten

Agrifirm neemt Hamlet Protein over en versterkt specialties-activiteiten

Footer

Onze brandpartners

Yara - brandpartner Melkveebedrijf België
AHV - brandpartner Melkveebedrijf België
Proxani - brandpartner Melkveebedrijf België
Speerstra Feed Ingredients - brandpartner Melkveebedrijf België
Fransen Gerrits - brandpartner Melkveebedrijf België

Schrijf u in voor onze nieuwsbrief

 *
 *
Vul hier uw e-mailadres in
  • Abonneren
  • Contact
  • Inschrijven nieuwsbrief
  • Adverteren
Logo Melkveebedrijf.nl

Copyright © 2026 Prosu BV | Privacy | Algemene voorwaarden | Disclaimer | Cookiebeleid

  • Nieuws
  • Bemesting
  • Compost
  • Diergezondheid
  • Fokkerij
  • Melkveewinning
  • Veevoer
  • Wet en regelgeving
  • Brandpartners
    • AHV Benelux
    • Fransen Gerrits
    • KWS Benelux
    • Proxani
    • Speerstra
    • Fransen Gerrits
    • Yara
  • Abonneren & meer
    • Abonneren
    • Adverteren
    • Contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
  • Terre Fermière (FR)