• Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst

Melkveebedrijf.beMelkveebedrijf.be

Nieuws voor de melkveehouder

  • Bemesting
  • Gezondheid
  • Fokkerij
  • Melkwinning
  • Voer
  • Wet en regelgeving
  • Brandpartners
    • Kennispartners
      • Speerstra Feed Ingredients
    • AHV International
    • Fransen Gerrits
    • Proxani
    • Yara
  • Abonneren & Meer
    • Abonneren
    • Adverteren
    • Contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
  • Terre Fermière (FR)
  • icon

Leverbot ondanks extreme droogte

Leverbotinfectie 8 december 2022

De leverbot Fasciola hepatica veroorzaakt in Nederland bij grazende dieren schade aan de lever. De mate van leverschade kan variëren van mild tot ernstig, afhankelijk van de mate en moment van infectie. Voor zijn levenscyclus is de leverbot sterk afhankelijk van het meteorologische omstandigheden. De temperatuur en vochtigheid zijn van invloed op het voorkomen van de tijdelijke tussengastheer, de leverbotslak, maar zijn ook essentieel voor de overleving en ontwikkeling van leverboteieren op het land. 

Werkgroep Leverbotprognose

Tot enkele jaren geleden werd door de Werkgroep Leverbotprognose jaarlijks een voorspelling afgegeven met betrekking tot de risico’s op problemen ten gevolge van leverbotinfecties. Tevens vond er monitoring op het voorkomen van resistentie voor leverbotmiddelen plaats. Vanwege gebrek aan financiering zijn de werkzaamheden van de werkgroep sindsdien stopgezet. Daarmee ontbreekt een goed onderbouwd overzicht aangaande de verwachtingen van leverbotziekte.

Beperkte besmettingen van leverbot

Het afgelopen jaar kende langdurig droge perioden. Daarmee was de verwachting dat de infectiedruk en het risico op leverbotinfecties beperkt zou zijn. Uit de tankmelkmonitoring bij melkkoeien bleek het aantal besmettingen ook beperkt. Desondanks kunnen problemen met leverbotziekte optreden wanneer in bepaalde gebieden de omstandigheden gunstig zijn, zoals bijvoorbeeld in geval van verhoogde grondwaterstanden. In de maanden september en november nog de nodige vragen over leverbotziekte gesteld in de Veekijker. Tevens zijn enkele schapen pathologisch onderzocht in verband met acute sterfte of verminderde conditie, waarbij acute en chronische infecties van leverbot zijn aangetoond.

Opsporing van leverbotinfecties

Chronische leverbotinfecties kunnen door middel van mestonderzoek worden opgespoord. Door middel van bloedonderzoek op antistoffen bij lammeren van dit voorjaar kan ook worden gecontroleerd of ze de afgelopen maanden een infectie hebben doorgemaakt. Een behandeling tegen leverbotziekte dient alleen te worden uitgevoerd wanneer een infectie is aangetoond. Na een behandeling dient therapiecontrole te worden uitgevoerd om resistentie voor leverbotmiddelen in een vroeg stadium te detecteren.

Bron: GDdiergezondheid

Primaire Sidebar

Recent nieuwsPartner nieuws
“Wij zien mest als waardevolle grondstof”
29 jul

Start bouw dichterbij voor STERCORE: “Wij zien mest als waardevolle grondstof”

Keur Zohare PP eerste homozygoot hoornloze tientonner in België
28 jul

Keur Zohare PP eerste homozygoot hoornloze tientonner in België

Droogte zet landbouw opnieuw onder druk: klimaatverandering versterkt watertekort
27 jul

Droogte zet landbouw opnieuw onder druk: klimaatverandering versterkt watertekort

Blauwtong: ben je voorbereid op een nieuw blauwtongseizoen
27 jul

Blauwtong: ben je voorbereid op een nieuw blauwtongseizoen

Twee nieuwe gevallen van IBR-insleep vastgesteld op Vlaamse rundveebedrijven
24 jul

Twee nieuwe gevallen van IBR-insleep vastgesteld op Vlaamse rundveebedrijven

Toon meer

Meer melkvee nieuws

Maak hier uw keuze:

bemesting

Diergezondheid

Fokkerij melkvee

Melkveebedrijf

Veevoer Melkvee

Wet en regelgeving

Toon meer

Footer

Onze brandpartners

Yara - brandpartner Melkveebedrijf België
AHV - brandpartner Melkveebedrijf België
Proxani - brandpartner Melkveebedrijf België
Speerstra Feed Ingredients - brandpartner Melkveebedrijf België
Fransen Gerrits - brandpartner Melkveebedrijf België

Schrijf u in voor onze nieuwsbrief

 *
 *
Vul hier uw e-mailadres in
  • Abonneren
  • Contact
  • Inschrijven nieuwsbrief
  • Adverteren
Logo Melkveebedrijf.nl

Copyright © 2026 Prosu BV | Privacy | Algemene voorwaarden | Disclaimer | Cookiebeleid

  • Nieuws
  • Bemesting
  • Compost
  • Diergezondheid
  • Fokkerij
  • Melkveewinning
  • Veevoer
  • Wet en regelgeving
  • Brandpartners
    • AHV International
    • Fransen Gerrits
    • KWS Benelux
    • Proxani
    • Speerstra
    • Fransen Gerrits
    • Yara
  • Abonneren & meer
    • Abonneren
    • Adverteren
    • Contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
  • Terre Fermière (FR)