• Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst

Melkveebedrijf.beMelkveebedrijf.be

Nieuws voor de melkveehouder

  • Bemesting
  • Gezondheid
  • Fokkerij
  • Melkwinning
  • Veevoer
  • Wet en regelgeving
  • Vakpartners
    • Kennispartners
      • Speerstra Feed Ingredients
    • AgroVision
    • AHV Benelux
    • De Heus Voeders
    • KWS Benelux
    • Lely
    • Proxani
    • Trouw Nutrition
    • Yara
  • Abonneren & meer
    • Abonneren
    • Adverteren
    • Contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
  • icon

FAVV: vaccineren blijft belangrijk in strijd tegen blauwtong

Blauwtong Luchtwegproblemen 27 augustus 2024

Onderbreking van de financiering van de analyses in het kader van een verdenking van Blauwtong

De voorbije weken heeft het blauwtongvirus serotype 3 (BTV3) zich exponentieel verder verspreid in zowel België, Nederland als Duitsland. Ook in het Groot Hertogdom Luxemburg, Frankrijk en Denemarken zijn haarden vastgesteld. In België zijn ondertussen haarden vastgesteld over heel het land. Het FAVV benadrukt het belang van vaccinatie, ondanks dat ook op gevaccineerde bedrijven het virus toeslaat.

In Nederland werd het klinisch beeld in geïnfecteerde bedrijven waar werd gevaccineerd vergeleken met het klinisch beeld op bedrijven die besmet raakten in 2023. Tijdens de epidemie in 2023 was er nog geen vaccin beschikbaar tegen het blauwtongvirus serotype 3.

De klinische symptomen van een infectie dit jaar zijn milder dan in 2023 en er zijn vooralsnog weinig ernstig zieke dieren waargenomen. Tijdens de epidemie in 2023 waren de runderen gemiddeld 22 dagen ziek. Op de bezochte rundveebedrijven in 2024 knappen de dieren relatief snel weer op. Het onderzoeksteam in Nederland stelt echter ook vast dat er steeds weer nieuwe dieren besmet geraken.

Vaccineren blijft belangrijk

Het Federaal Agentschap voor de Veiligheid van de Voedselketen (FAVV) roept dan ook nogmaals op om zoveel mogelijk schapen en runderen te beschermen door middel van vaccinatie. Er zijn momenteel drie vaccins tegen het huidige blauwtongvirus beschikbaar. Deze vaccins verminderen de viremie en de sterfte bij schapen, maar ze geven geen volledige bescherming tegen alle klinische symptomen. Voor runderen is momenteel maar voor één vaccin vermindering van de viremie aangetoond.

Wanneer heeft vaccin geen impact?

Vaccinatie heeft niet altijd het gewenste effect. “Wanneer het dier al besmet is voor de vaccinatie of als de infectie optreedt voordat de vaccinatie de immuniteit volledig heeft gestimuleerd, kan er geen impact van de vaccinatie verwacht worden”, waarschuwt het Agentschap.

Gebruik aparte naald per dier

Gebruik van een aparte naald per dier is belangrijk bij vaccineren tegen blauwtong. “Het blauwtongvirus is in België ondertussen wijd verspreid en het virus wordt efficiënt overgedragen door naalden. Daarom is het belangrijk dat er bij vaccinatie voor elk dier een aparte naald wordt gebruikt”, aldus het FAVV.

Aangifteplichtige ziekte

Het is in deze periode van uiterst belang om waakzaam te blijven voor blauwtong. Blauwtong is een aangifteplichtige ziekte. Bij een verdenking is het noodzakelijk om de dierenarts te contacteren en stalen te laten nemen bij maximaal drie verdachte dieren voor onderzoek op het blauwtongvirus. De analysekosten worden betaald door het FAVV. Op de website van het FAVV vindt u een fiche met de meest belangrijke informatie.

Tekst: Gerben Hofman

Deel dit artikel

Primaire Sidebar

Recent nieuwsPartner nieuws
Sojateelt in Vlaanderen: tussen ambitie en realiteit
22 mei

Sojateelt in Vlaanderen: tussen ambitie en realiteit

“Krachtige impuls voor de innovatie van de Vlaamse graslandteelt”
22 mei

“Krachtige impuls voor de innovatie van de Vlaamse graslandteelt”

Milcobel verhoogt melkprijs mei met 0,75 EUR/100 liter
21 mei

Milcobel verhoogt melkprijs mei met 0,75 EUR/100 liter

Nieuwe Case IH Farmall C: meer prestaties, functies en keuze
21 mei

Nieuwe Case IH Farmall C: meer prestaties, functies en keuze

Nieuwe rassen Engels raaigras en rietzwenkgras op Belgische rassenlijst
20 mei

Nieuwe rassen Engels raaigras en rietzwenkgras op Belgische rassenlijst

Toon meer

Meer melkvee nieuws

Maak hier uw keuze:

bemesting

Diergezondheid

Fokkerij melkvee

Melkveebedrijf

Veevoer Melkvee

Wet en regelgeving

Toon meer

Gerelateerde artikelen blauwtong

Koe afbeelding blauwtong EHD

Uitstel vaccinatiecampagne blauwtong en EHD: 1 september 2025 wordt nieuwe deadline

Bijna 80 procent is tevreden met het celgetal

Bijna 80 procent is tevreden met het celgetal

Blauwtong: Meer dan 3.600 bevestigde besmettingshaarden in België in 2024

Blauwtong: Meer dan 3.600 bevestigde besmettingshaarden in België

Footer

Onze vakpartners

Lely
Yara
KWS melkveebedrijf
Logo AHV Benelux
Speersta logo png

Schrijf u in voor onze nieuwsbrief

 *
 *
Vul hier uw e-mailadres in
  • Abonneren
  • Contact
  • Inschrijven nieuwsbrief
  • Adverteren
Logo Melkveebedrijf.nl

Copyright © 2025 Prosu BV | Privacy | Algemene voorwaarden | Disclaimer | Cookiebeleid

  • Nieuws
  • Bemesting
  • Compost
  • Diergezondheid
  • Fokkerij
  • Melkveewinning
  • Veevoer
  • Wet en regelgeving
  • Vakpartners
    • AgroVision
    • AHV Benelux
    • De Heus Voeders
    • KWS Benelux
    • Lely
    • Proxani
    • Speerstra
    • Trouw Nutrition
    • Yara
  • Abonneren & meer
    • Abonneren
    • Adverteren
    • Contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
  • Cookiebeleid
  • Disclaimer