Melkpraat
Moeten we verder zonder derogatie?
Voor het derde jaar op rij was de Vlaamse mestbalans ook in 2009 opnieuw in evenwicht. Meer zelfs, het aantal overschrijdingen van de Europese nitraatnorm is het voorbije decennium gehalveerd. Een en ander heeft dus ontegensprekelijk geleid tot een gevoelige verbetering van de kwaliteit van ons oppervlaktewater. Tot zover het goede nieuws vanwege Vlaams minister van Leefmilieu Joke Schauvliege bij de voorstelling van het jongste Voortgangsrapport van de Mestbank op Agriflanders.

Terwijl de varkenshouders de beurs eerder met een dubbel gevoel bezochten – hoopvol omwille van het nieuwe jaar, maar wanhopig omwille van de gevolgen van de Duitse dioxineaffaire - ging het er onder de melkveehouders in Gent erg gemoedelijk aan toe. Toch ook hier een heikel dossier; het nieuwe MAP dreigt er eentje te worden zonder derogatie.

13 januari was de hoogdag voor de Vlaamse fokkerijliefhebbers. CRV had namelijk het mooiste wat Vlaanderen te bieden heeft op melkveegebied, verzameld in hal 8 op Agriflanders. Rood- en zwartbonten mochten in een onderlinge strijd bepalen wie zich de mooiste koe mocht noemen op deze editie van CRV’s Koe-Expo. Maar niet alleen het oog werd verwend, ook voor economie was aandacht in de ring. Aan de hand van drie themagroepen werden stieren voorgesteld die specifieke kwaliteiten bezitten, passend bij een fokdoel.

De melkveehouderij is aan het intensiveren. Tegelijk schommelen de melkprijs en de voerprijs steeds meer, gelukkig vooralsnog in dezelfde richting. De stijging van de kosten en de bedrijfsgroei doet de verschillen tussen melkveebedrijven toenemen. Melkveebedrijven moeten daarom steeds meer inzetten op de factor management. Goed management wordt steeds belangrijker en maakt het verschil.

Het is voor ieder rundveebedrijf van het grootste belang dat de koeien vlot drachtig worden. Het is dan ook strikt noodzakelijk om op regelmatige basis het verloop van de vruchtbaarheid op een melkveebedrijf te controleren.