België binnenkort officieel vrij van blauwtong

04.02.2012

België kan zich vanaf 15 februari officieel vrij verklaren van cattaraalkoorts (bluetongue). Ons land voldeed immers aan alle voorwaarden van de Europese Commissie om dit statuut te verwerven. Nederland, Duitsland en het Groothertogdom Luxemburg ontvangen eveneens deze erkenning op diezelfde dag.

Deze ‘vrijwaring’ betekent dat er in ons land gedurende minstens twee jaar noch zieke of besmette dieren noch circulatie is geweest van het virus dat cattaraalkoorts veroorzaakt. Ter herinnering, cattaraalkoorts is een niet-besmettelijke ziekte bij herkauwers overgedragen door steekmuggen. In 2007 en 2008 veroorzaakte deze ziekte zware economische verliezen op schapen-, geiten-, en rundveebedrijven. Dankzij de verplichte vaccinatie in België in 2008, 2009 en 2010 werd de virale circulatie een halt toegeroepen. De Europese Commissie, het FAVV en het Dierengezondheidsfonds financierden deze operatie.
De verplichting te vaccineren werd opgeheven in 2011; er kon nog vrijwillig gevaccineerd worden. De diensten belast met dierengezondheid van het FAVV zetten hun toezicht weliswaar voort via het monitoren van bepaalde bedrijven. Dit gebeurt via de analyse van bloedmonsters genomen door de dierenartsen voor epidemiologisch toezicht